ЯКБИ Я НЕ СТАВ КОНСТРУКТОРОМ, ТО ОБОВЯЗКОВО СТАВ БИ ЛЬОТЧИКОМ
Київському журналісту В’ячеславу Моїсеєву безмірно пощастило: доля досить часто зводила його з одним із найвизначніших людей минулого сторіччя, видатним авіаконструктором Олегом Костянтиновичем Антоновим.
(О.К. – так його позаочі частенько називали колеги). Розмовляючи з ним багато разів, автор вів докладні записи. Вони дають унікальну можливість більше дізнатися про цю дивовижну і водночас різнобічно обдаровану людину.
З люб’язної згоди В’ячеслава Анатолійовича ми публікуємо запис останньої зустрічі з генеральним конструктором.
9 березня 1984 року рівно о десятій ранку натискаю кнопку дзвоника біля хвіртки знайомого будинку (Олег Костянтинович мешкав у Києві в невеликому двоповерховому особнячку на Першій просіці – по Брест-Литовському проспекту. – Прим. Ред.). З дому у зимовому пальті і хутряній шапці виходить О.К. Хода повільна, не та звично стрімка, яку я бачив упродовж майже тридцяти років.
Заходимо до вітальні: ті ж меблі, але на комині інший малюнок і поруч висить картина. Сіли до столу.
- Як ваше самопочуття, Олеже Костянтиновичу?
- Кепське. Вік… Адже мені вже сімдесят дев’ятий рік пішов…
- Ну, майже у такому віці люди он які пости отримують.
Посміхається.
- Це зовсім інша справа… А ось що з Івченком сталося. (Олександр Георгійович Івченко – академік, генеральний конструктор авіаційних двигунів, нині його ім’я носить Запорізьке машинобудівне КБ «Прогрес». – прим. Ред.). Йому кажуть: «Все, радій, ми тебе на пенсію оформили». А той за два дні й помер. Генеральних не можна відправляти на пенсію.
- Як в армії маршалів.
- Так. Треба, щоб їх тримали до самої смерті. Що на пенсії робити? У мене хоч сад є, я там можу працювати…
- Олеже Костянтиновичу, – уточнюю я один факт. – У довіднику пишуть, що ви народилися у селі Троїцьке під Москвою. Напевне, там батько ваш працював: ви ж з села у звичайному розумінні цього слова?
- У селі Трійці, так наче. Зараз там Домодєдово. Батько був виконробом. У нас були друзі – Оболенські, й в них у будинку ми жили. Потім він працював у Псковській області. Я бачив збудовані батьком мости з граніту. Величезні брили, між ними мох. Він, виявляється, може заповнювати простір. Як ці брили підіймали – без кранів? Ці мости ще довго будуть стояти.
Потім переїхали до Саратова. Я там учився у перших двох класах реального училища. Зараз там школа, на вулиці Костянтинівській. Пізніше школу було закрито, були вечірні школи, але мені туди не брали, адже мені було п’ятнадцять років, а треба, щоб шістнадцять. Я ходив з сестрою – вона старша, до мене й звикли.
Вступив до інституту, на шляхове відділення, все ж ближче до транспорту. Але його закрили, і мені дали можливість перевестися в Горький, до будівельного. А тут знайшовся студент, який отримав путівку – адже тоді до інститутів вступали по путівках – на кораблебудівний факультет. Ми з ним помінялися. Це складний ланцюг випадковостей.
- Той випадок, у якому виявляється закономірність.
- Так, але я б все одно свого домагався: літати.
- А могло б статися інакше? Якби не конструктором, ким би ви стали?
- Як не конструктором, то обов’язково став би льотчиком. Колись під Москвою була зустріч у частині, якою командував Кожедуб, і я їм сказав: «Дорогі товариші! Я вам заздрю. Я все життя мріяв літати, а став, нажаль, конструктором», – усміхається.
Переходжу до останніх фірмових новин:
- Кажуть, ви зробили великий літак?
- Так, – гострий погляд у мій бік. – Кажуть. І про нього ви вже можете прочитати в зарубіжній пресі. Один такий журнал навіть дав на обкладинці схему нашого літака, причому в розмаху дуже незначна помилка. Це тому, що вони знімають зі стаціонарного супутника-шпигуна, що висить над Києвом на висоті 400 кілометрів. Літак не приховаєш… Це танк можна сховати, а не літак. У статті було написано приблизно таке: у Радянському Союзі створено найбільший у світі літак типу С-5 (американський військово-транспортний літак. – Прим. Ред.). Це цілком закономірно, це вже традиція. В Росії були створені «Ілля Муромець», «Максим Горький». Ми пропонували послати його до Парижа. Але з нами не згодилися – і даремно. Як би він туди потрапив, це була б грандіозна подія. Йдеться про пріоритет. А так – все стушовується.
- Труднощів з літаком було чимало?
- Загалом, так.
- А чому – «Руслан»? Це ви дали літаку таку назву?
Хитає згідливе головою.
- За Пушкіним Руслан був київським князем. Київська Русь була ще до України, до Росії. І ця назва налаштовує і росіян, і українців.
- А можна створити ще більший літак?
- Якого завгодно розміру.
- І в цьому є необхідність?
- А ось це вже питання! – О.К. навіть пожвавішав. – Нещодавно Державний комітет з науки і техніки СРСР звернувся до нас з пропозицією зробити літак, який міг би піднімати сімсот тонн. Я почав думати – а чи є таке обладнання? А як його з заводу вивозять? Частинами? Значить, десь збирають, зварюють. Я зателефонував Патону і запитав, чи можна зібрати десь у полі такі вузли? «Звичайно, – відповів він. Ми вам дамо бригаду з інструментом, і вона у будь-якій точці країни швидко все збере і зварить». Тоді навіщо робити такі величезні вироби і возити їх літаком? Ми можемо і так все перевезти. Я й написав про це академіку Марчуку. Думають уже кілька місяців…
Фото 2
- А інші об’єкти? Військові?
- У військових немає таких великих речей. Це якщо для Космосу, для таких польотів, як «Шатл».
- Якщо вже йдеться про Космос… Як ви ставитесь до літаючих тарілок?
- Хм… хотілось би вірити, що вони є. Академія наук видає довідник, у якому фіксуються всі незрозумілі явища. Частину пояснюють метеоумовами, але є декілька таких, що не мають пояснень. Нещодавно під Києвом було таке явище. Мій помічник Задорожний бачив. Виходить він з трамваю, а дівчинка дивиться на небо і йому показує: гляньте, там корабель з ілюмінаторами. Знаєте, я читав у «Вопросах філософії» статтю Шкловського, де він доводив, що можливі галактики, подібні до нашої. За складною формулою він розбирав можливості існування інших цивілізацій.
- Але пізніше Шкловський категорично заперечував таку можливість…
- Так, я читав про це. Але, по-перше, зараз уже доводять, що пересування можливе і з швидкістю, більшою за швидкість світла. По-друге, мене це не влаштовує ідеологічно. Якщо визнати, що ми самі, значить можна погодитися з божественним походженням життя. А тоді й з усією цією попівською нісенітницею про чудеса.
- Можливо, життя з’явилося в результаті якихось унікальних явищ?
- Так, спори в Космосі не гинуть під впливом космічних променів. І, нарешті, життя нескінченне не тільки в просторі, але й у часі. П’ять мільйонів років тому зародилося життя. А що відбувалося впродовж ста мільйонів років? І було б сумно дізнатися, що ми самі і робимо дуже багато, щоб згубити себе.
- Ви маєте на увазі розвиток техніки?
- Озброєння. Нагромаджується його кількість, все більше людей отримує доступ до кнопок…
Наша розмова тривала півтори години
(Журнал «Сузір’я», січень, 2002 р.)