Українська «Мрія» – Найпотужніший У Світі Літак

Літак Ан-225 «Мрія» створили у конструкторському бюро імені Олега Антонова ще у 80-і роки. Призначався він для перевезення негабаритних вантажів. У березні 1989 року в польоті з максимальною злітною вагою понад 508 тонн було встановлено відразу 106 світових рекордів і рекордів для літаків такого класу.

Тоді ж Ан-225, особливо не напружуючись, взяв на 104 тонни вантажу більше, тобто побив рекорд американського «Боїнга-747-400». І при тому наш лайнер може легко перекинути понад 250 тонн вантажів у будь-який регіон планети на відстань до 15600 кілометрів. У НАТО цього повітряного гіганта одразу ж охрестили «Cossack» («Козаком»). Передбачалося, що він стане лідером на світовому ринку перевезень. З розпадом СРСР суперлайнер ціле десятиліття простояв у закутку льотного поля на фірмі АНТК «Антонов». Конструкторські знахідки й оригінальні інженерні рішення творців «Мрії» залишаються таємницею для світових авіабудівників.

«МРІЯ» з максимально спорядженою масою є найважчим літаком у світі. Для порівняння, другий за вантажопідйомністю літак С-5 Galaxy має максимальну споряджену масу лише 381 тис. кг. Він настільки великий, що відстань, яку здолав при першому перельоті літак братів Райт, цілком може вміститися у вантажному відсіку «Мрії». Він також є найбільшим у світі літаком, що піднявся в повітря більше одного разу, хоч розмах його крила і менший ніж в американського Hughes Н4 «Spruce Goose», та Н-4 зробив лише один короткий низьковисотний випробувальний політ. Як Ан-124, так і Ан-225 більші за С-5 Galaxy, найбільший літак США.

В листопаді 2004 Міжнародна федерація аеронавтики внесла Ан-225 у Книгу рекордів Гіннесса за його 240 рекордів.

Ан-225 було створено в першу чергу для потреб радянської космічної програмі в частині транспортування вантажів і зокрема – космічних кораблів багаторазового використання «Буран» і компонентів ракетної системи «Енергія». Літак може перевозити і великогабаритні вантажі іншого призначення. Вантажі можуть розміщуватися, як у фюзеляжі, так і «на спині».

Розробляти літак почали у 1985 році. На створення літака пішов рекордно короткий термін – 3,5 роки. Це стало можливим завдяки широкій уніфікації вузлів і агрегатів нового літака з вузлами і агрегатами літака Ан-124, який служив основою для нового літака.

Конструкція

Фюзеляж Ан-225 має такий же поперечний розріз, що й Ан-124, однак його довжину розробники суттєво збільшили. Вантажна кабіна літака має довжину 43 метри, ширину -6,4 метри і висоту 4,4 метри. Над вантажним відсіком розташовано пасажирський салон на 60-70 чоловік. З метою зменшення маси було вирішено відмовитися від заднього вантажного люка, однак носовий люк, що відкривається вгору, як і система присідання задніх опор шасі залишилися. Тривалість відкривання носової вантажної рампи – 7 хвилин. Є засоби механізації вантажних робіт. Над фюзеляжем розміщено вузли кріплення великогабаритних вантажів, зокрема ПКЛ «Буран» і елементів РН «Енергія». Основні опори змінено суттєво, хоча й з мінімальними конструктивними змінами. Замість п’яти двоколісних опор з кожного борту тут встановлено сім таких самих. Чотири останні ряди двоколісних в’язків при маневруванні та на злітній смузі самоорієнтуються, а на злітанні чи сіданні – стопоряться. Ан-225 розвертається на смузі шириною 55 метрів.

Крило Ан-225 – модифікація модифікацію крила Ан-124. Воно замінено новою центральною секцією у вигляді крила, збільшено його розмах. Для забезпечення можливості перевезення вантажів «на спині», на літаку встановлено двокільове вертикальне оперення. Завдяки цьому на зовнішній підвісці можуть перевозитись вантажі, габарити яких перевищують можливості інших транспортних засобів, наприклад, ректифікаційні колони діаметром 7-10 метрів і довжиною до 70 метрів.

Кріплення двигунів лишилось, але їх кількість, з врахуванням двох підвішених на пілонах під додатковою секцією крила, збільшилась до шести. Тим самим сумарна тяга досягла величини в 1377 кН (309540 фунтів). Кабіна розрахована на екіпаж літака з шості чоловік – командира, другого пілота, старшого бортінженера, бортінженера, штурмана і радиста. Передбачено і приміщення для 2 екіпажів. На літаку встановлено бортове радіоелектронне обладнання, приблизно аналогічне обладнанню Ан-124. Так, електродистанційна система керування, створена для «Руслана», використана і в «Мрії». Дві діелектричні зони в носовому обтічнику захищають метеорологічну радіолокаційну станцію переднього огляду і радар наземної навігації.

Дослідний зразок здійснив свій перший політ 21 грудня 1988 року, а в березні 1989 року, в одному польоті з максимальною злітною масою понад 500 000 кг (1 100 000 фунтів) було встановлено 106 світових рекордів у одному польоті, і рекордів для літаків даного класу.

Фото 2 и фото 3

13 травня 1989 року Ан-225 перевіз ПКЛ «Буран» з міста Жуковський в Байконур. Через місяць цю комбінацію літака і космічного човника було продемонстровано на Парізькому авіасалоні. У вересні 1990 року Ан-225 «Мрія» з’явився на авіашоу в Фарнборо, Англія, а в 1991 знову – в Ле-Бурже. В серпні 1993 року на авіашоу МАКС-93 в Жуковському Ан-225 «Мрія» «виступав» вже з українським прапором на хвостовому оперенні і бортовим номером -82060. Нині існує лише один функціонуючий літак Ан-225. Він надає комерційні послуги з перевезення надважких та нестандартних вантажів до 250000 кілограм. Будівництво другого Ан-225 було практично завершено в кінці 1980-х, згідно з радянською космічною програмою. Розпад Радянського Союзу у 1990 і закриття програми «Енергія-Буран», єдиний функціонуючий Ан-225 було поміщено в ангар, його двигуни було демонтовано для використання на літаках Ан-124. Другий близький до завершення Ан-225 було також законсервовано. У кінці 1980-х радянський уряд шукав шляхів отримання зиску від досягнень своєї військової промисловості. У 1989 АНТК Антонова створила холдингову компанію з надання послуг з перевезень важких вантажів під назвою «Авіалінії Антонова», що знаходилась у Борисполі та працювала з аеропорту Станстед поблизу Лондона в співпраці з компанією Air Foyle HeavyLift. Компанія почала роботу з флотом, що складався з чотирьох Ан-124-100 і трьох Ан-12, але наприкінці 1990-х стало очевидним, що є потреба у літаку більшому за Ан-124. Зважаючи на цю потребу, законсервований Ан-225 було реконструйовано, модифіковано для перевезення важких вантажів і повернено в роботу під керівництвом «Авіаліній Антонова».

26 травня 2001 року, Ан-225 отримав сертифікат типу від Авіаційного Регістру Міждержавного Авіаційного комітету. Перший комерційний політ «Мрія» здійснила 31 січня 2002 року зі Штутгарта до королівства Оман з 187,5-тонним вантажем продуктів харчування для американських військових, розташованих у країні. З того часу Ан-225 став основною «робочою конячкою» в парку літаків «Авіалінії Антонова» завдяки можливості транспортування об’єктів, що раніше не можна було перевезти повітрям, таких як локомотиви і 150-тонні генератори. Можливість швидкого транспортування великих об’ємів речей, що необхідні постраждалим від стихійних лих, забезпечило літаку репутацію цінного помічника для гуманітарних організацій. В 2000-х роках стало зрозуміло, що потреба у літаку Ан-225 перевищує можливості авіакомпанії, тому в 2004 було прийнято рішення про завершення другого Ан-225. Планувалося, що цю роботу буде закінчено у середині 2006, і літак пройде сертифікацію в кінці року. Починаючи з липня 2003 Ан-225, разом з літаками Ан-124, відвантажив понад 800 тонн обладнання для гуманітарних місій в Іраку. Ан-225 також був залучений урядом США для транспортування військового забезпечення на Близький Схід для підтримки коаліційних військ. Ведуться розробки щодо використання літака для запуску космічних літальних апаратів.

Фото 3

Рекорди «Мрії»

  • Рекорди з перевезення максимального комерційного вантажу в 247 т,
  • Абсолютний рекорд вантажопідйомності – 253,8 т,
  • Перевезення найважчого в історії авіації моно вантажу – 187,6 т – з Франкфурту (Німеччина) до Єревану

Віктор ЖУКОВ, Євгенія КРИВОРОТ

(журнал «Сузір’я», №1, 2009)