Історія створення системи аерокосмічної освіти молоді України почалася в 1989 році. Група ентузіастів за підтримки Виробничого об’єднання «Південний машинобудівний завод», Конструкторського бюро «Південне» створили проект програми аерокосмічної освіти молоді України. Програма була розроблена для учнів та студентів ВНЗ для сприяння їх розвитку в творчих, природничих та технічних науках.

На цей час була потреба у всеукраїнській організації. 25 листопада 1991 року в Дніпропетровську, в центрі вітчизняного ракетобудування, створили Українське молодіжне аерокосмічне об’єднання «Сузір’я». До Правління залучилися провідні фахівці, науковці та громадські діячі, головою правління став Олег Петров

Народження УМАКО «Сузір’я» невідривно пов’язане з розробкою Президентської програми «Діти Всесвіту» – Національною освітньою програмою для учнів, студентів з метою розвитку інтересу до авіаційних та ракетних технологій, формування інтелектуального потенціалу серед молоді України. Адже саме Космонавтика традиційно і постійно цікавить українську молодь. Вона вимагає величезних інтелектуальних зусиль і повної відданості справі. А отже, постійного припливу розумних, умілих, підготовлених і по-справжньому талановитих молодих фахівців, щоб не допустити розриву ланцюжка наукової і технічної спадковості. Саме українці – К. Ціолковський, В. Чаломей, В. Глушко, С. Корольов, М. Янгель є фундатори ракетно-космічної галузі. А Україна володіє космічними технологіями замкнутого циклу – від розробки проекту до використання і керування готової продукції.

Набуті знання і багатий досвід ракетокосмічного будування в Україні стали базою для програми аерокосмічної освіти «Діти Всесвіту», до реалізації якої були залучені провідні підприємства, установи та організації з усіх регіонів України, створені регіональні відділення і представництва.

УМАКО «Сузір’я», Державне космічне агентство України, виробниче об’єднання «Південмаш» та конструкторське бюро «Південне» з метою залучення дітей та молоді до системних форм аерокосмічної освіти, виступили ініціаторами створення Національного центру аерокосмічної освіти молоді України імені О. М. Макарова, який був відкритий у місті Дніпропетровську 12 вересня 1996 року. Головним змістом роботи Національного центру аерокосмічної освіти молоді України ім. О.М. Макарова є створення умов для одержання аерокосмічної освіти, популяризація та оволодіння інженерним фахом.

З метою об’єдння зусиль усіх, хто займається проблемами дослідження космосу – школи, ВНЗ-и, центри науково-технічної творчості молоді, творчі клуби, гуртки тощо УМАКО «Сузір’я» створило своєрідні «майданчики» для вирішення складних і важливих завдань, спілкування та обміну досвідом.

Заходи, які стали традиційними і дуже популярними для творчої молоді:

 • Всеукраїнський конкурс технічної творчості «Мирний космос»
 • Всеукраїнський гуманітарний конкурс «Космічні фантазії»
 • Заочна аерокосмічна школа «Сузір’я» з напрямків: «Астрономія»(для 6-7- класів), «Космічна фізика та екологія» (для 8-9 класів)
 • Міжнародні змагання з ракето-модельного спорту на кубок імені М.К. Янгеля – етап кубку Світу авіамодельних видів спорту
 • Всеукраїнські змагання з ракето-модельного спорту на Кубок імені М.І. Кибальчича
 • Міжнародний аерокосмічний фестиваль «Сузір’я» – Артек»
 • Радіопрограми «Робінзони Космосу» в програмі «Школяда» на 1-й програмі Національної радіокомпанії та «Від «Сузір’я» до «Сузір’я» на «Промені», журнали «Сузір’я» і «Малеча»
 • Літні аерокосмічні табори, експедиції, екскурсії

Міжнародна діяльність  - «Сузір’я» є членом Міжнародної організації юних астронавтів з 1992 року та Європейської  асоціації студентів аерокосмічних ВНЗів «Євроавіа» з 1998 року. Школярі та студенти набувають міжнародний досвід, нові знання, уміння та навички на міжнародних конференціях, конгресах у Тейджоні, Корея (1993р.), Пекіні, Китай (1995 та 2000рр.), Вашингтоні, США (1996) та інших, проводило 7-у Міжнародну конференцію юних астронавтів в Києві (1994р.), Міжнародний аерокосмічний фестиваль «Сузір’я-Артек», Міжнародний космічний форум в Києві (2017р.) та багато інших заходів.

З початку нового тисячоліття в зв’язку з перенасиченням  інформацією, створенням мережі Інтернет, зміною клімату, екологічними проблемами та т.і. в усьому світі в системі початкової і вищої освіти відбуваються також зміни. Сьогодні нового сенсу набувають інформаційні технології та технології екологічного і ефективного використання природних земних і космічних ресурсів, техніки і самої людини – як суб’єкта і об’єкта їх створення і використання.

Програма «Діти Всесвіту» набуває нового змісту, пріоритетами якої стають:

 • Всебічна підтримка передачі досвіду, набутого в аерокосмічній галузі України, -молоді
 • Розуміння важливості впливу нових технологій на суспільство і екологію
 • Гармонійний розвиток молодого покоління України як в професійному, так й духовному аспектах

Так, тема Космосу надихає і цікавить українську молодь, що можна побачити в конкурсних роботах останнім часом. Відмічається зміни в виборі тематики, роботи стають більш змістовними і цілісними будь то наукові, технічні або гуманітарні проекти.

//suzirya.org/wp-content/uploads/2020/07/14-капустян.jpg