Рука, простягнута до зірок

Якось солідний тридцятичотирирічний паризький біржовий маклер на ім’я Жуль Верн прогулювався набережною Сени і за своєю давньою звичкою зазирнув до букіністичної крамнички – понишпорити в книгах.

Чогось цікавого не знайшов і звернувся до господаря книгарні з запитанням: «Чи є у вас така книга, щоб і пригоди в ній були, і наукова користь?» Потрібної книги не виявилося, і Жуль Верн вирішив виправити цю прикру літературну помилку. Як? Та дуже просто: прийшов додому, зачинився у своїй біднуватій мансарді й став сам писати роман про «пригоди і науку». Про біржову практику забув, визначив собі жорсткий режим роботи – щодня по чотирнадцять годин – і через три місяці «видав на-гора» свій перший роман під неймовірно привабливою назвою «П’ять тижнів на повітряній кулі».

Так перестав існувати біржовий маклер Жуль Верн, і замість нього з’явився на світ великий письменник. Теж Жуль Верн. Не беруся судити, якою мірою від цього постраждала біржова діяльність Франції, але те, що світова література набула видатного письменника, який став основоположником жанру наукової фантастики, це очевидно.

За сорок два роки літературної праці Жуль Верн написав 66 романів! І куди тільки він не відправляв своїх чудових героїв! Вони досягали центру Землі, здійснювали кругосвітню подорож по 37 паралелі, осягали таємниці підводного світу, літали на повітряної кулі, виживали на безлюдному острові, навіть побували на Місяці!… Плюс до всього він подарував нам прекрасних героїв, які стали зразками для багатьох поколінь молодих людей. Чого варті одні тільки «лицарі без страху і докору» – мужні, щирі, енциклопедично освічені три капітани – Гаттерас, Грант, Немо!

Романтичні, захоплюючи пригоди героїв Жуля Верна неодмінно супроводжувалися описами неймовірних наукових чудес, народжених його уявою. І просто не перестаєш дивуватися прозорливості письменника! Ще в другій половині ХІХ сторіччя він передбачив появу підводних човнів, аквалангів, телебачення, космічних польотів, літаків, вертольотів, могутньої бурової техніки, високої вежі в центрі Європи (задовго до будівництва Ейфелевої вежі) й навіть такого похмурого винаходу, як електричний стілець. І не біда, напевно, що інколи він не потрапляв «у десятку». Як, наприклад, з відеомагнітофоном, появу якого він передбачив тільки через 900 років! Або з тим, що на Північному полюсі, виявляється, діє величезний вулкан, а на місці Південного полюса існує водна поверхня. Або з тим, що по дорозі на Місяць перші космічні мандрівники випробовують стан невагомості лише в одній точці траси…

Щоб зрозуміти й оцінити дивовижну прозорливість письменника, звернімося до його власних роздумів:

«Це прості збіги, і пояснити їх досить просто. Коли я говорю про який-небудь науковий феномен, то заздалегідь досліджую всі доступні мені джерела і роблю висновок, спираючись на безліч фактів. Що ж до точності описів, то тут я зобов’язаний всіляким виписуванням з книг, газет, журналів, різних рефератів і звітів, які в мене заготовлені про запас і поволі поповнюються. Усі ці замітки ретельно класифікуються і служать матеріалом для моїх повістей і романів. Жодна моя книга не написана без допомоги цієї картотеки. Я уважно проглядаю двадцять з гаком газет, старанно прочитую всі доступні мені наукові повідомлення і, повірте, я завжди відчуваю захоплення, коли дізнаюся про якесь нове відкриття».

Як вам ця письменницька «кухня»?

Не подумайте, проте, що Жуль Верн був таким собі кабінетним письменником. Усе своє довге життя він багато подорожував, побував в Англії, Шотландії, країнах Скандинавії, Сполучених Штатах Америки, відвідав Лісабон, Гібралтар, Алжир. Дуже хотів побачити Росію, але сильний шторм зашкодив цим планам.

Не можна не сказати й про чудове почуття гумору великого письменника. Всього один невеликий штрих: за півтора року до смерті він майже осліп, до того ж оглух на одне вухо. І відреагував на це так: «Тепер я в змозі чути лише половину дурощів, які ходять світом, і це мене немало втішає».

В своєму чудовому романі «Із Землі на Місяць прямим шляхом за 97 годин 20 хвилин» Жуль Верн створив живі літературні образи, а крім того передав вигадані події так, немовби він був не лише їх очевидцем, а й безпосереднім учасником. До речі, події, описані у главі «Постріл», відбуваються недалеко від знаменитого мису Канаверал, де сьогодні розташований один з найбільших космодромів світу. А приводнення колумбіади – охопленого полум’ям космічного корабля, що повертається з Місяця, відбулося… Де б ви подумали? Важко уявити: у трьох милях від того місця в Тихому океані, де майже через сто років приводнився цілком реальний космічний корабель «Аполлон-11», що повертався з цілком реального польоту на Місяць.

На могилі великого письменника-фантаста поставлений скромний пам’ятник. Жуль Верн зображений на ньому з рукою, простягнутою до зірок.

Скульптор надзвичайно точно відчув суть цієї чудової людини…

Леонід ГРОМАШЕВ

(Журнал «Сузір’я», червень 2007 р.)