ШКОЛА ФАНТАЗУВАННЯ

Фантастику люблять усі. Чи майже всі. І навіть поява нового літературного жанру під назвою «фентезі» аж ніяк не зменшує кількості палких шанувальників традиційних фантастичних творів – від захоплюючих романів Жуля Верна і Герберта Уеллса до вишуканих «Марсіанських хронік» Рея Бредбері та іронічних оповідань Кіра Буличова.

Візьмемо на себе сміливість стверджувати, що практично кожен шанувальник цього прекрасного жанру мріє про те, щоб написати свій власний фантастичний твір. Прекрасне бажання! І реалізувати його вам допоможуть поради нашого постійного автора Миколи ТУРОВА.

Що таке фантастичний твір?

Крім прогностичної функції фантастика має ще одну і, можливо, не менш важливу функцію – виховну. Адже майбутнє, змальоване фантастами, не просто приваблює нас новими можливостями, але й несе в собі застереження про можливі шкідливі наслідки тих чи інших кроків людини, спрямованих на зміни навколишнього світу і себе самої. На чию користь будуть ці зміни, здійснені за допомогою останніх досягнень науки і техніки, – добра чи зла?

Тому юні фантасти мають оцінювати можливі варіанти як позитивного, так і негативного використання їхніх ідей, адже який світ майбутнього ми сплануємо, такий і отримаємо. Тож не треба шкодувати сил на проектування світу, в якому здійсняться наші найкращі мрії.

Перш ніж узятися до написання фантастичного твору, треба усвідомити для себе кілька важливих моментів.

По-перше, щоб ваш твір був цікавий читачеві, він має нести певну фантастичну ідею, викладену за допомогою тих художніх засобів, які ви оберете саме для цього твору.

По-друге, автор має читко уявляти, який вплив ця ідея матиме на суспільство. Як відомо, технічний винахід інженера Гаріна, головного героя фантастичного твору Олексія Толстого «Гіперболоїд інженера Гаріна», зараз використовують і в збройних силах (американські програми протиракетної оборони і системи захисту військових кораблів), і в медицині, і в промисловості. Лазер допомагає лікувати очі, роботи операції на серці тощо. Але тим самим лазером часто-густо озброюються злочинці, і це можна побачити у чисельних пригодницьких фільмах. Тай сам Гарін мав на меті стати за його допомогою Володарем Світу.

По-третє, треба продумати, який вплив матиме реалізація ідеї на навколишнє середовище, на людину. Мабуть, багато хто з нас, довідавшись з телебачення про чергове масове отруєння нітратами, що були у харчових продуктах або деінде, недобрим словом згадує не тільки хіміків, але й їхніх попередників – алхіміків. Але вплив може бути позитивним, наприклад, читання думок, піднімання і перенесення багатотонних вантажів тощо, якщо на все це здатна людина не тільки з над можливостями, але й добрими намірами.

По-четверте, важливо зрозуміти, яким буде вплив реалізації ідеї на Космос і відповідь глибинних сил Космосу на надприродне явище.

По-п’яте, не скупіться на романтику. Кохання може стати поштовхом до творчого пошуку, досягнення найнеймовірнішої мети або, навпаки, призведе до бажання комусь помститися за власні невдачі… Варіантів – безліч.

Метод поетапного розвитку ідеї.

На першому етапі унікальний об’єкт або явище тільки з’являється, приголомшуючи людство. Починається опанування цього об’єкту. Наприклад, перший скафандр вигадав Леонардо до Вінчи. Жуль Верн одягнув у скафандр капітана Немо і поширив цю ідею завдяки своєму захоплюючому фантастичному твору, а Олексій Леонов першим із землян вийшов у зоряному скафандрі у відкритий Космос. Це – мирний спосіб реалізації ідеї захисту людини від впливу небезпечного середовища. Стане в пригоді він і при розвідуванні інших планет космонавтом-розвідником .

На другому етапі таких об’єктів побільшало. Тобто у воді або у Космосі опинилося багато людей, вдягнених у скафандри. З якою метою? Уявіть собі – задля чого або з яких причин з’явилося стільки людей у скафандрах? А якщо це – все людство? .

Третій етап – виконання роботи іншим об’єктом. Адже не завжди зручно або безпечно, а інколи навіть неможливо зробити щось самотужки. Пропонуємо такого собі космічного робота, що може збігати за обідом на сусідній корабель або у трюм, де їжа чудово зберігається у вакуумі.

Четвертий етап – отримання того ж результату, але без об’єкта. Цього вдається досягти, якщо змінити зовнішні умови або певні властивості настільки, що допомога об’єкта стає непотрібною. Наприклад, скафандр можуть замінити енергетично-повітряні тунелі, якими людина може переміщуватися без потреби у захисних засобах. Або ж людина змінює свої властивості так, що отримує здатність переміщуватися у Космосі без скафандра.

До речі, фантастичний об’єкт, так само як і реальний, має бути пристосований до умов свого існування. Приміром, що буде із скафандром на планеті, де тиск пульсує? Що як космонавт випадково пошкодить свій космічний костюм, а на планеті, де він перебуває, повітря містить замість кисню озон? То з якого матеріалу має бути його «одяг»? Це так звані вторинні задачі, у постановці і розв’язанні яких фантастика має навчити нас так само, як і у вирішенні більш глобальних проблем.

Домашнє завдання

Візьміть уже відомий або вигаданий принципово новий фантастичний об’єкт, необхідний для розв’язання дуже важливої проблеми людства. Розгляньте його можливу долю. Виявіть технічні і моральні проблеми, що можуть виникнути при застосуванні цього об’єкта. Найдіть оригінальні й гуманні шляхи та засоби подолання цих проблем.

Фантастичним об’єктом може слугувати звичайний корабель, літак, ракета, телевізор тощо. Але можливості його мають бути фантастичними. Для цього треба лишень уявити їх у далекому майбутньому, помріявши про їхню долю через 100, 200, 1000 років.

Можете записати на аркуші паперу чи набрати в комп’ютері перелік тих недоліків, які, на ваш погляд, має об’єкт: його швидкість занадто низька, він потребує багато енергії, не дає можливості побачити зображення об’ємним тощо. Занотуйте також ваші побажання щодо можливих варіантів поліпшення об’єкту і способів досягнення обраної вами мети.

Сформулюйте і розв’яжіть ці фантастичні задачі.

Перетворіть об’єкт так, як задумали, надавши йому надзвичайних, унікальних властивостей. Потім спрогнозуйте його подальший поетапний розвиток із обґрунтуванням висунутих ідей.

Складіть послідовно переліки вимог до властивостей та можливостей об’єкту на всіх етапах його фантастичного розвитку. Здійсніть пошук ідей щодо науково-фантастичних принципів дії та існування об’єкту на кожному етапі.

Напишіть коротенькі науково-фантастичні історії про створення та долю об’єкту на кожному з етапів його фантастичного існування.

Надішліть їх нам, можливо, разом з малюнками.

(Малюнки Марка Бариштольця, 7 років)

(Журнал «Сузір’я», грудень 2003 р.)

Поради – універсальні, тому досі актуальні!