«Мирний космос» включає другу космічну швидкість!»– з історії конкурсу

За 30 років проведення у Всеукраїнському конкурсу молодіжної творчості «Мирний космос» взяли участь тисячі школярів і студентів. Майбутнім астронавтам, космічним біологам, дослідникам, програмістам чимало доводиться працювати, щоб вийти у фінальний етап конкурсу.

Фото 1 Катерина Поліщук «Україна – космічна держава» («Космічні фантазії»-2002, м. Тульчин, Вінницька обл.)

Творчий пошук юних дослідників Всесвіту сягнув далеко за межі нашого часу і простору. Він охопив величезний пласт наукових ідей та філософських уявлень людства з найдавніших часів до наших днів, зазирнув за обрій майбутнього. Все це знайшло відображення в роботах, де конкурсанти пропонують свої гіпотези виникнення і еволюції Всесвіту, можливості існування життя за межами Землі, проекти подорожі у часі і просторі.

Шановне та найвимогливіше журі конкурсу відмічає, що з кожним роком відзначається очевидне зростання інтересу до космічної тематики, оригінальність думок, ґрунтовність професійних знань, несподіваність і навіть нестандартність висновків, що пов’язане з підвищенням вимогливості до учасників конкурсу на місцях, використанням інформаційних технологій та … «мирному світогляду» конкурсантів!

Фото 2 Леонід Каденюк з конкурсантами «Мирний космос»-2009

Фото 3 Конкурсанти готуються до захисту робіт.

Велику увагу молодих науковців привертають проблеми міжпланетних перельотів, феномен НЛО і пов’язані з ним фізичні явища. Наприклад, в даної номінації («Мирний космос»-2001) цікавими журі назвало роботу «Погляд на проблеми Контакту з точки зору географічної моделі» Марії Стаценко з с. Кохане Токмацького району Запорізької області та роботу Олени Козицької з м. Хмельницького «Загадки нашого світу та уявна мандрівка в інші»

Євген Драчко, кандидат технічних наук, факультет авіаційних і космічних систем Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» наголосив: «Вражає оригінальність, своєрідність, самобутність робіт. Учасники конкурсу беруться за розв’язання найнеймовірніших технічних проблем, пов’язаних з використанням Космосу з мирною метою, і в реалізації цих найскладніших задумів виглядають вельми гідно. Мене просто здивувала робота з розрахунку траєкторій польоту космічних апаратів до Марса. Це – дуже професійна робота, яка чудово ілюструє, що наші конкурсанти добре розбираються у питаннях сучасної космонавтики».

Автор цієї розробки Іван Лучко («Мирний космос»-2008, 10 клас гімназії міста Калуш Івано-Франківської обл.): «Моя конкурсна робота називається «Розрахунок траєкторій польоту космічного корабля до планети Марс по геоцентричній і геліоцентричній системах відліку». Якщо говорити загалом, то в ній розраховані траєкторії польоту космічного корабля до Червоної планети від старту космічного корабля землян до його наближення до орбіти Марса. При цьому не лише розраховано програми, а й використано всі початкові дані, взяті з різних джерел. Треба сказати, що робота наша достатньо складна, обсягова, вона потребувала великих зусиль, зібраності й відповідальності…»

Голова журі конкурсу («Мирний космос»-2005) декан факультету авіаційних і космічних систем НТТУ «КПІ» Олександр Збруцький зазначив: «Космічна галузь – складна, цікава, дуже важлива для держави сфера економіки. Сьогодні залучення молодих людей до роботи в ній надзвичайно актуальне. У зв’язку з цим можна лише вітати те, що Українське молодіжне аерокосмічне об’єднання «Сузір’я», Національний центр аерокосмічної освіти молоді України організують і проводять подібні заходи. У свою чергу і ми також завжди готові підключитися до них, оскільки, повторюю, це справа великої державної ваги. Переконаний, що кожен фіналіст «Мирного космосу» обов’язково знайте себе як майбутній професіонал. У кожного з них буде перспектива – навіть якщо їм і не доведеться працювати в аерокосмічній галузі».

Своїми враженнями про конкурс і конкурсантів поділилася кандидат біологічних наук учасниця програми підготовки до україно-американського космічного польоту Надія Адамчук: «Конкурс «Мирний космос» важливий передусім тим, що дає можливості молодим дослідникам доторкнутися до цікавих питань, пов’язаних з освоєнням космічного простору. Я просто в захопленні від деяких робіт. Скажімо, про нові підходи до формування і підбору космічних екіпажів методом психологічного тестування. Або про створення керованого по радіо мікроманіпулятора для лікування травм в умовах далекого Космосу, який може врятувати людину в екстремальній ситуації. Залишається лише побажати, щоб цей дослідницький запал у наших конкурсантів не пропав…»

Фото 4 Надія Адамчук разом з переможцями конкурсу

Про конкурсну роботу 11-класника природничо-наукового ліцею №145 м. Києва Павла Гавриленка розповідає його науковий керівник, аспірант кафедри квантової теорії поля фізичного факультету Національного університету імені Тараса Шевченка Лідія Задорожна:  «Мені було дуже приємно працювати з Павлом – людиною зосередженою, мислячою, з високим рівнем інтелекту. Якщо ж говорити про його роботу, то варто відзначити, що вже більше п’ятдесяти років фізики прагнуть створити теорію, яка могла б об’єднати чотири фундаментальні взаємодії – так звану теорію «Великого об’єднання». Поки що існує об’єднана теорія електромагнітної і слабкої взаємодії. Відповідно до неї розглядають формування топологічних дефектів на ранніх стадіях еволюції Всесвіту. Це і є темою конкурсної роботи Павла Гавриленка – розумної, оригінальної, вивіреної і по-своєму красивої».

Фото 5 «Мирний космос»-2019 місто Чернівці

(Використані джерела: журнал «Сузіря» грудень 2005,березень 2008, №2 2009)