Діяльність людей безпосередньо пов’язана з виникненням цілих гір сміття, мотлоху та непотрібних речей, які займають корисний життєвий простір… як на Землі, так й в навколоземному середовищі», «Є достатньо ознак глобального потепління… Суттєво змінюються ареали видів рослин, серед них чимало небезпечних бур’янів, алергенів, збудників хвороб
Ці питання взаємопов’язані і не тільки турбують авторів нарисів, поданих на конкурс, але й вони намагаються відповісти на головне питання: «Чи досягнення новітніх технологій є відкриттями на благо людини, або ці технології можуть бути руйнівними як для екології Землі, так й космосу?»
Слива Анна (13 років), вихованка гуртка «Міська Рада Переяслава» Переяславського будинку художньої творчості дітей, юнацтва та молоді у своєму нарисі «Наша Галактика – Чумацький шлях» намагається дослідити еволюцію Всесвіту. Кервіник Омельченко Ірина Іванівна.
Семенець Анна, учениця 11 класу Запорізької ЗОШ І-ІІІ ст.. №15 (учитель Завірова М.Л.) в своєму есе «Космічне сміття: хто винен і що робити?» аналізує і шукає шляхи вирішення цієї проблеми.