«Мирний космос» починається на Землі!

Всеукраїнський конкурс молодіжної творчості “Мирний космос” було започатковано  в 1993 році як наукову конференцію з обміну досвідом роботи між юними ракетомоделістами України.

Тому спочатку конференція нагадувала швидше збори ракетомоделістів, де розглядалися макети ракетної та космічної техніки минулого та сьогодення, моделі майбутніх космічних кораблів та міжпланетних станцій, проекти технологічних експериментів. Але потім з’ясувалося, що учасники конференції прагнуть розкрити свої здібності не тільки у конструюванні космічних макетів та моделей ракет, але й в інших напрямах науки та техніки, пов’язаних із дослідженням зоряного неба та навколоземного космічного простору. Саме це прагнення молоді невдовзі перетворило наукову конференцію у Всеукраїнський конкурс учнів та студентів «Мирний космос».

Починаючи з 1997 року були значно розширені його напрями, з’явилися секції астрономії, космічної біології та медицини, екології та космонавтики, програмування та обчислювальної техніки та інші. Великий інтерес викликала номінація «Людина. Земля. Всесвіт», в якої пропонуються такі розділи, як «Цивілізації за межами Землі», «Можливі форми Розуму», «Всесвіт очима науки: авторські розробки моделі Всесвіту; дослідження та моделювання цікавих об`єктів і процесів у Всесвіті»; «Вивчення впливу космічних явищ і об`єктів на життя людини»; «Час і простір, пошук методів переміщення у Всесвіті», «Космічна філософія: український космізм»; «Вивчення філософських уявлень людства про виникнення й еволюцію Всесвіту»; «Дослідження проблем єдності Всесвіту та людини як його складової частини».

Саме завдяки зусиллям керівників гуртків та членів журі конкурс став не тільки ареною змагань, а й, насамперед, творчою лабораторією оригінальних ідей, стартовим майданчиком у безмежний простір наукової та технічної творчості молоді. Переможці та призери конкурсу брали участь у міжнародних конференціях юних астронавтів у Вашингтоні, Пекіні, Києві, Сіднеї, були учасниками спільного українсько-американського експерименту «Вчителі та учні досліджують рослини в Космосі», виступали з науковими доповідями на Конгресах Міжнародної федерації астронавтики в Ізраїлі та Швеції та ін.

Номінації конкурсних робіт

1. Ракетно-космічна техніка (Ракетна та космічна техніка минулого та сучасного. Космічна техніка майбутнього. Проектування космічного експерименту. Моделі та проекти планетоходів. Експериментальний ракетомоделізм)

2. Космічна біологія та медицина (Медичний відбір, фізична та психологічна підготовка космонавтів до польоту. Адаптація людини до умов космічного польоту, дослідження проблеми стосунків між членами екіпажу. Методи медичного контролю за станом здоров`я космонавтів та засоби забезпечення їх працездатності в польоті. Надання медичної допомоги космонавтам під час польоту. Засоби та методи профілактики несприятливого впливу на організм людини деяких факторів космічного польоту. Адаптація космонавтів до земних умов після повернення з космосу. Забезпечення космонавтів на борту корабля повітрям, питною водою, теплом і пристроями для сну та відпочинку. Санітарно-гігієнічні засоби забезпечення космічного польоту. Їжа космонавтів і проблеми їх раціонального харчування. Біологічні та медичні дослідження в космосі. Космічні оранжереї, плантації, зоокуточки. Системи життєзабезпечення екіпажів космічних експедицій під час їх висадки та перебування на інших планетах. Пристрої та спецзасоби для виживання екіпажів космічних кораблів після їх приземлення (приводнення) в екстремальних умовах. Використання досягнень космічної біології та медицини на Землі. Проблема існування життя за межами Землі)

3 Астрономія (Сонце, планети, супутники планет, Місяць, комети, астероїди, метеори, метеорити, сріблясті хмари, зодіакальне світло. Астроклімат, зоряна астрономія, спостереження туманностей, Галактики, астрофотографія, астроприладобудування, астрономічні радіоспостереження, астрономічні прилади для спостереження з космосу. Астрономія та астрофізика. Аматорська астрономія)

4. Екологія та космонавтика (Засоби виявлення, реєстрації та ліквідації „космічного сміття”. Космічні засоби виявлення, реєстрації, ліквідація наслідків екологічних катастроф               на Землі. Космічні засоби утилізації наземних промислових відходів і зброї масового знищення. Прогнозування та запобігання екологічним катастрофам із використанням космічної інформації. Винесення шкідливих виробництв за межі Землі. Екологія ракетно-космічної техніки (виробництво, випробування й експлуатація). Засоби утилізації відходів на борту космічного апарату)

5. Програмування та обчислювальна техніка (Удосконалення ракетно-космічної й авіаційної техніки та керування нею. Проектування ракетно-космічної й авіаційної техніки, досліджень у космосі.  Астрономічні довідники, космічні календарі)

6. Людина. Земля. Всесвіт (Палеокосмонавтика та космічна археологія: давні обсерваторії, мегалітичні споруди та пошук слідів палеоконтактів; загадкові об`єкти та явища на Землі, виникнення чи існування яких пов`язане з космосом; космічні катастрофи та їх вплив на Землю; космічні легенди та міфи різних народів світу; гіпотези про виникнення та будову Землі, планет Сонячної системи. Цивілізації за межами Землі: „за” і „проти” НЛО та їх мешканців; схеми поведінки людини при зустрічі з розумними істотами з інших планет; способи, методи та засоби пошуку сигналів інших цивілізацій; можливі форми Розуму. Всесвіт очима науки: авторські розробки моделі Всесвіту; дослідження та моделювання цікавих об`єктів і процесів у Всесвіті; вивчення впливу космічних явищ і об`єктів на життя людини; час і простір, пошук методів переміщення у Всесвіті. Космічна філософія: український космізм; вивчення філософських уявлень людства про виникнення й еволюцію Всесвіту; дослідження проблем єдності Всесвіту та людини як його складової частини)

7. Історія розвитку авіації і космонавтики (Дослідження історії розвитку вітчизняної та закордонної авіації і космонавтики. Дослідження біографій учених, конструкторів, льотчиків і космонавтів, які внесли значний вклад у вивчення й освоєння космосу, розвиток авіації і космонавтики. Шкільна музейна практика, тематичні розділи експозиції, унікальні експонати тощо)

Залишити відповідь